Background

Blog & ENDÜSTRİ 4.0

title

Endüstri 4.0, Nedir?

Her şeyin akıllandığı günümüzde akıllı makineler ve üretim bandlarıyla akıllı fabrikalar kurmak ve akıllı fabrikaları geliştirilen dijital sistemlerle birbirlerine bağlayarak yönetmek. En çarpıcı ifade ile de siber fiziksel üretim teknikleri. Üretimin mümkün olduğunca robotlara bırakılması (verimliliğin maksimum düzeye çıkarılması) yaklaşımını temel alır. Bu dönemde hem üretimde hem günlük hayatta yapay zeka, üç boyutlu yazıcılar, otonom araçlar, nesnelerin interneti, mobil teknolojiler, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik uygulamaları gibi birçok teknoloji ise bu dönemi özetleyen gelişmelerden bazıları. Bu teknolojilerin ortak noktası ise, büyük veri.

* Sistemin izlenmesini ve arıza teşhisini kolaylaştırır.
* Üretimde teknoloji kullanımını maksimum düzeyde sağlar.
* Hız, esneklik ve verimliliktir.
* Veriyi merkeze alır.
* Değer yaratmada sürekli değişimi zorlar.

title

Endüstri 4.0, Ne değildir?

* Devrim değil evrimdir
* İçindeki endüstri ifadesi sadece üretim anlamına gelmez.
* Koşullar sağlanmadan sadece yatırım ile satın alınamaz

title

Endüstri4.0 , Türkiye'de durum?

Birçok öngörüye göre Türkiye'de durum Endüstri 2.5-3 arasında. Bazı sektörlerde ise (otomotiv ve beyaz eşya) durum daha iyi, yüksek teknoloji yatırımları öne çıkıyor. Nasıl ve kiminle endüstri 4 yoluna çıkayım soru çok fazla soruluyor.

Endüstri 4.0 deyince aklımıza ilk gelen ülke elbette hem ismin hem de markanın sahibi Almanya. Almanya yalnızca bu yeni sanayi devriminin öncüsü değil, Almanya kökenli şirketlerin de kendini geliştirmesi ve uluslararası pazarda söz sahibi olması konusunda büyük destekçisi. Alman devi Siemens de kendi geliştirdiği sistemler ve ürünlerle dikkatleri üzerine çeken önemli şirketlerden.

Son zamanlarda ülkemizde belli kısımlar dışında çok tartışılmasa da tam bir Endüstri 4.0 rüzgarı esiyor. Dev şirketler pazarda ayakta kalabilmek ve rekabet gücünü koruyabilmek adına Endüstri 4.0'a yatırım yapıyor. Mümkün olduğunca hızlı bir şekilde dönüşümünü tamamlayanlar ise çoktan avantajlarını yaşamaya başladı bile.

title

Dijitalleşme - Dijital Dönüşüm !

Dijital Dönüşüm: Şirketlerin, dijital teknolojiler ile entegrasyonunun sağlaması, yeni iş modellerinin yaratılmasıdır.
Dijital Veri : Organizasyon içerisinde yaratılan tüm verinin dijital olarak oluşturulmasıdır.

title

Endüstri 4.0 , Nereden ,Nasıl Başlamalı

Endüstri 4.0 ne olduğunu ya da ne olmadığını öğrenin ve çalışanlarınız da Öğrenmesini sağlayın. Amaç çok önemli, yeni pazarlara açılmak mı? Üretimi zenginleştirmek mi? pazarlama gücümü? Risk azaltmak için kolay süreçlerden başlayın. Herşeyden önemlisi iyi bir partner firma yanınıza alın.HErkes herişi iyi yapamaz.

title

DİJİTAL TEKNOLOJİLER : IOT,CLOUD,BIG DATA,AR …

Nesnelerin İnterneti
Bulut Bilişim
Sistem Entegrasyonu
Simulasyon
Otonom Robotlar
Büyük Veri
Artırılmış Gerçeklik
Siber Güvenlik
Eklemeli Üretim